Кожен із нас хоча б раз у житті їв мед. Але не кожен замислювався над питанням: а звідки він береться? Ні! Тут все зрозуміло: мед приносять бджоли. З цим не посперечаєшся. А бджоли його звідки беруть?
Отже. Бджільництво – це, у найширшому розумінні, одне із видів сільського господарства, пов'язані з розведенням і вмістом бджіл, і навіть реалізацією продуктів бджільництва: меду, воску, прополісу, бджолиної отрути, маткового молочка, пилку і перги.
Якщо Ви маєте бажання зайнятися бджільництвом, то для цього багато не потрібно. Найголовніше – бажання.
Для початку Вам необхідно придбати вулики, тому що бджоли живуть у вуликах. Вулики - це такий ящик, в який зверху, паралельно його бічним стінкам, вставляються рамки на яких знаходяться стільники з медом, розплодом, пергою.
Крім того, щоб бджоли приносили мед, необхідно розмістити свою пасіку подалі від міста, оскільки мед – це продукт, який бджоли виробляють з нектару квітучих рослин (квітів, чагарників, дерев). А в місті квітучі рослини в потрібній для бджіл кількості відсутні.
Далі. Який із інструментів необхідний? Особисто для мене, як бджоляра-аматора, цілком достатньо: медогонки (для відкачування зі стільників меду), воскотопки (для перетоплення відпрацьованих стільників на віск), пасічної стамески (для зручності в роботі), лицьова сітка та рукавички (для захисту обличчя та рук від укусу бджіл), димаря (для заспокоєння бджіл під час їх огляду) і так званої пасічної вилки (для роздруковування стільників). Існує і багато інших пасічних пристроїв для бджолярів. Але в основному їхня наявність пов'язана з великою кількістю бджолиних сімей, так зване промислове бджільництво (сто і більше бджолиних сімей). Для бджоляра-аматора вони зайві.
Отже, у Вас вже є все необхідне. Залишилося обзавестися самими бджолами. На сьогоднішній день їх продають і поштою, і відведеннями, і навіть цілими сім'ями. Придбати їх можна або за оголошеннями в газеті, або у бджолярів-аматорів, та якщо є можливість, то у промислових підприємств, які спеціалізуються на бджільництві.
Тепер трохи про біологію бджіл. Бджоли живуть сім'ями, які складаються з однієї матки, кількох десятків трутнів і, найголовніше, з кількох тисяч робочих бджіл, які займаються збиранням меду, вирощуванням наступного покоління бджіл та іншими видами робіт по вулику.
Бджоли – це одні з небагатьох комах, які в зимовий період не перебувають в анабіозі та взимку, перебуваючи у клубі бджіл, не впадають у зимову сплячку. З цього випливає, що бджоли можуть працювати і розвиватися лише у весняно-літньо-осінній період. Тому купувати бджіл найкраще навесні (у квітні) і, так би мовити, поринути з головою у бджолярський сезон.
Розберемося із складом бджолиної сім'ї.
Матка - це основна бджола в сім'ї, від якої залежить подальший розвиток усієї бджолиної сім'ї. Її основна функція - відкладання яєць, з яких надалі з'являться бджоли. При цьому із запліднених яєць виводяться робочі бджоли та матка, а з не запліднених виводяться трутні. В одній сім'ї може бути лише одна матка.
Трутні – це чоловіча особина бджолиної родини. Її головна функція – запліднення маток. Жодних робіт по вулику трутні не виконують, а меду з'їдають утричі більше робочої бджоли.
Робоча бджола – це жіноча особина бджолиної родини. Однак відкладати яйця вона не може, поки в сім'ї існує матка. Її функції безмежні: від чищення сотів та вулика до польотів за нектаром та пилком. Саме за кількістю робочих бджіл у вулику визначають силу сім'ї: чим більше бджіл – тим сильніша сім'я.
Тепер подивімося коротко з яких етапів полягає робота на пасіці. При цьому необхідно пам'ятати, що розкривати вулик можна лише за температури не нижче 14 градусів тепла.
Перший етап: очисний обліт бджіл. Він настає, як правило, з настанням стійкої температури не нижче 14 градусів вище за нуль. Якщо бджоли облетілися дружно – отже, зимівля пройшла успішно.
Наступний етап: чищення вулика та весняна ревізія.
Чищення вулика полягає в очищенні дна вулика та рамок від плісняви, підмору та випорожнення бджіл. Проводиться він пасічною стамескою шляхом скоблення самого дна та рамок.
Весняна ревізія полягає у визначенні наявності матки, розплоду, кількості корму, сили сім'ї. Наявність матки визначають за наявністю одноденного засіву (на дні осередків сотів знаходяться маленькі яєчка). Кількість розплоду визначають за кількістю осередків, зайнятих розплодом (навесні, як правило, нормальна кількість розплоду дорівнює 3-6 рамок). Кількість корму визначають за наявністю у межах меду. Для подальшого нормального розвитку сім'ї необхідно 6-8 кг меду (3-4 рамки). Сила сім'ї визначається за кількістю вуличок, зайнятих бджолами. Якщо в цей період сім'я займає 6-8 рамок, вважається що це сильна сім'я.
У цей же період проводять весняне підживлення бджіл цукровим сиропом (1 кг цукру на 1 кг води) і щільно утеплюють гнізда.
Наступний етап: нарощування сили сім'ї.
У цей період необхідно періодично, залежно від погоди, оглядати сім'ї та своєчасно підставляти нові порожні стільники (так звану сушу). Як тільки при огляді виявлено побілку складу новим воском, а також якщо порожніх рамок для відкладення маткою яєць більше не залишилося, необхідно підставляти сушу (1-2 рамки між останньою рамкою з розплодом та медовою рамкою).
Наступний етап: період основного хабара.
Тут необхідно особливо поставитися до наявності вільних стільників у вулику, оскільки для того, щоб бджоли розмістили свіжий принесений нектар, який втричі рідше меду, необхідно втричі більше вільних стільників. Тобто необхідно стежити, щоб у вулику постійно були вільні стільники.
Наступний етап: відкачування меду.
Тут необхідно звернути увагу на те, що мед необхідно відбирати і відкачувати не весь, тому що бджолам у період зимівлі необхідний корм. Тому бджолам на зиму у вулику залишають 5-6 повномедних рамок. Решту можна відбирати для відкачування.
Наступний етап: осіння ревізія та складання гнізд на зиму.
Тут необхідно звернути увагу, що неправильне складання гнізд на зиму може призвести до загибелі всієї родини. Тому необхідно оцінити силу сім'ї за кількістю зайнятих бджолами вуличок. Ті стільники, які бджоли не покривають, а також 1-2 соті без меду і перги відбирають з вулика, гніздо скорочують і утеплюють.
Наступний етап: контроль зимівлі.
Коли настануть морози бджіл бажано перенести до так званого зимівника, в якому температура в період зимівлі підтримується приблизно 3-5 градусів вище нуля. Далі періодично сім'ї треба прослуховувати. Якщо бджоли поводяться тихо, а при легкому стукоті по вулику видають гул і поступово замовкають, отже, зимівля проходить успішно.
З настанням стійкої температури 14 градусів вище за нуль і більше приступають до першого етапу.
На цьому один бджолярський сезон закінчується і наступає наступний.
Якщо ви хочете зайнятися бджільництвом і Вам знадобиться якісний бджолярський інвентар - приходьте до нас в інтернет магазин Українська Бджілка.