Осінь на пасіці.
Закінчується літня пора. Попереду зима. Нині основне завдання кожному бджоляру – підготувати бджолині сім'ї до зимівлі.
Ще український бджоляр Прокопович - вказував, що надійніше залишати на зиму п'ять сімей, добре забезпечених медом, ніж п'ятнадцять, яким меду залишено в обріз. Ці рекомендації й досі сучасні.
Бджолиним сім'ям на зиму ставлять стільники лише з натуральним медом без домішки паді. Існує досить простий спосіб визначення паді в домашніх умовах. Скляну банку наполовину заповнюють гашеним вапном, доливають зверху дощовою (дистильованою) водою. Цю масу перемішують, відстоюють 12 годин. Потім верхню прозору рідину зливають, отримавши у такий спосіб вапняну воду. З медових стільників у кількох місцях відбирають проби меду. Додають до кожної за обсягом таку ж кількість води, а потім змішують із двома частинами (за обсягом) вапняної води та збовтують. Цю суміш нагрівають, доводячи до кипіння. Випадає пластівеподібний осад. Це говорить про присутність паді. Чим більше пластівців, тим більше.
Зазвичай восени сім'ї згодовують 6-8 кг цукрового сиропу (60%), щоб унеможливити згубний вплив паді на зимівлю бджіл, оскільки збір її комахами в цей період відбувається досить часто.
Іноді, зимуючи на повноцінних медових стільниках, сім'я несподівано гине з голоду. Навесні знаходять мертвих бджіл, що зібралися в клуб, а з осередків сотів видно лише кінчики черевців комах, що померли. Причина цього – кристалізація меду. Протягом зимівлі, прочищаючи дно вулика через нижній льоток, помічають безліч кристаликів цукру. Це ознаки зацукровування (кристалізації) меду. Бджолам потрібно терміново дати воду. Зверху на рамки ставлять банку з водою, з її шийки випускають марлевий ґнот, який проходить прямо в клуб.
Майже в такий же спосіб можна підгодувати сім'ю взимку. Для цього шийку закривають декількома шарами марлі, попередньо наливши в банку цукровий сироп з концентрацією 2:1 (2 кг цукру на 1 л води). Її перевертають догори дном і ставлять над клубом. Можна налити сироп у порожні стільники. В одну рамку входить 1,5 кг. Підігрітий сироп наливають тонким струмком з чайника, тримаючи його досить високо над нахиленою під кутом 45 градусів рамкою.
Для того щоб підгодувати сім'ї, що зимують на волі, їх заносять у приміщення з температурою вище 0 С. Після підживлення бджоли приходять у збуджений стан. Потрібно почекати, поки вони не заспокояться. Якщо сім'ю відразу ж винести надвір, багато бджоли під впливом холодного повітря застигнуть і загинуть.
Для успішної зимівлі дуже важливо, щоб до неї пішли здорові сім'ї. Восени проводять противароатозні обробки, але після виходу основної маси розплоду. Його дрібні ділянки на стільниках можна знищити. Якщо ж розплоду ще достатньо на рамках, то їх переносять у сім'ю-інкубатор, яку організують в окремому вулику або ставлять корпус на сильну родину, перегородивши тканиною, через яку вниз не зможуть спуститися кліщі. Сюди збирають рамки із розплодом з інших сімей, залишаючи на них невелику кількість бджіл, дають матку. В інкубатор ставлять годівницю, забезпечують створену сімейку водою, льотки загратовують. Після того як всі бджоли вийдуть з осередків, обробляють одним із способів, який застосовується на пасіці. Надалі цю сімейку приєднують до основної.
Для успішного початку наступного сезону бажано мати навесні кілька запасних маток. Їх зимівлю організують у нуклеусах чи відведеннях. Нуклеус – це маленька сімейка для збереження маток. Він може розміщуватись у спеціально виготовленому вулику на зменшену рамку. Можна поселити кілька насінин в одному стандартному вулику, який розділяють глухими перегородками. Кожна сімейка має самостійний льоток. Досить часто у вулику основної сім'ї відокремлюють невеликий простір (на 2-3 рамки) і поміщають туди нуклеус. 600-800 г бджіл забезпечують 6-7 кг медових запасів з ділянками перги цих сотах.
Успішніше зимують матки у відведеннях, які організують наприкінці літа від сильних сімей. Відведення масою 1-1,5 кг бджіл повинен мати не менше 8-9 кг меду і медопергову рамку. Навесні він розвинеться в нову сім'ю, або його приєднають до тієї, де збираються замінювати стару матку.
Для збереження маток у нуклеусах або відведеннях дуже важливо провести восени лікувальні та профілактичні обробки.